Poskrbite tudi zase
V tem razdelku
Predstavljajte si, da ste na letalu. Nenadoma se letalo začne tresti in kapitan naznani,
da bo moral zasilno pristati. Spustijo se kisikove maske. Kaj bi storili v takem primeru?
Preberite si odgovor in ugotovite, kako je to povezano z delom skrbnika.
TO POGLAVJE JE NAMENJENO VAM, najpomembnejši osebi v življenju vašega
bližnjega s shizofrenijo. Vi ste tisti, ki NEUTRUDNO skrbite za njegove vsakodnevne
potrebe in ga varujete pred poslabšanjem simptomov, brezposelnostjo in celo
brezdomstvom. Na svoje delo morate biti PONOSNI in zavedati se morate njegove
pomembnosti. Nikoli ne podcenjujte izboljšanja, ki ste ga dosegli za to osebo, in
obsega, v katerem je vaša pomoč vplivala na njeno življenje.
Vendar pa lahko vaša vloga skrbnika osebe s shizofrenijo predstavlja EDINSTVEN
SKLOP IZZIVOV, ki lahko prevzamejo nadzor nad vašim celotnim umom in dnevom
ter spremenijo vaše življenje za več let ali desetletij naprej. Skrbniki za neposredno
oskrbo svojih bližnjih s shizofrenijo porabijo od 22 do 37 UR NA TEDEN. Pogosto
so »dežurni« in mnogi med njimi so stalno v pripravljenosti. V takšnih okoliščinah je
zelo težko razmišljati o čem drugem.
Te izzive lahko premagate le tako, da poskrbite zase. Se spomnite vprašanja o
kisikovih maskah? Odgovor je, da si morate najprej sami nadeti masko, preden
lahko pomagate drugim. Enako morate ravnati tudi kot skrbnik: NAJPREJ MORATE
POSKRBETI ZASE, DA BOSTE LAHKO SVOJEMU BLIŽNJEMU ZAGOTOVILI VSE,
KAR POTREBUJE, IN MU OMOGOČILI, DA IZKUSI KORISTI, KI JIH PRINAŠA
SKRBNIŠTVO.
Če boste skrbeli za lastno telesno in čustveno zdravje, se boste lažje spopadali
z izzivi, ki jih prinaša skrb za ljubljeno osebo. Skrb zase vam bo pomagala pri
prilagajanju na spremembe, vzpostavljanju trajnih vezi in okrevanju po zapletih.
Preprečila bo tudi, da bi postajali vse bolj nestrpni in razdražljivi, jezni ali krivični do
osebe, za katero skrbite. Skrb za osebo s shizofrenijo, še posebej če je to družinski
član, ima lahko velik vpliv na vas. Če boste skrbeli zase, boste postali bolj odporni,
LAŽJE BOSTE PREBRODILI TEŽKE ČASE IN UŽIVALI V DOBRIH ČASIH.
Prehrana, spanje in telovadba
Eden od najboljših načinov za krepitev duševnega zdravja je, da si PRIZADEVATE ZA BOLJŠE TELESNO POČUTJE. Če imate močno in odporno telo, vam bo morda lažje ohranjati dobre duševne navade. Da bi to dosegli, morate poskrbeti za temeljne zdravstvene prakse.
DOBRO SE PREHRANJUJTE. Za ohranjanje zdravega telesa je potrebna zdrava in uravnotežena prehrana, ki vključuje sveže sadje in zelenjavo, polnozrnata žita, različne puste beljakovine in vrsto zdravih maščob. Prehrana z veliko hranljivimi snovmi zmanjšuje možnost kroničnih bolezni, POMAGA STABILIZIRATI RAVEN ENERGIJE in izboljšuje razpoloženje. Izogibajte se sladkorju in kofeinu, saj zagotavljata le hiter dvig in še hitrejši padec ravni energije. Izogibati se je treba tudi alkoholu in drogam, saj te dejansko ne morejo zmanjšati stresa. Pravzaprav lahko celo poslabšajo stanje.
DOVOLJ SPITE. Dober spanec je ključnega pomena za vaše duševno in telesno zdravje. Odrasli običajno potrebujejo približno 7 do 9 UR spanja. Kratek spanec (do pol ure) lahko pripomore k temu, da se čez dan počutite bolj budni. Že četrt ure spanja čez dan je lahko koristno. Z dobro »spalno higieno« lahko izboljšate kakovost nočnega spanca. To vključuje DOSLEDEN URNIK SPANJA (vsak dan greste spat in vstanete ob približno istem času), pred spanjem ne uporabljate računalnika, ne glejte televizije in pametnih telefonov, omejite uživanje kofeina in redno telovadite. Ustvarite lahko tudi sproščujočo rutino pred spanjem, ki jo začnete izvajati 30–60 MINUT preden se odpravite spat. To lahko vključuje vse, kar vam pomaga sprostiti se, od poslušanja pomirjujoče glasbe ali branja knjige do tople kopeli ali nekajminutne meditacije. Skrajšanje spanja vam lahko prepreči, da bi dosegli več, poslabša vaše razpoloženje ter zmanjša raven energije in sposobnost obvladovanja stresa.
VSAKODNEVNO TELOVADITE. Med stresom in utrujenostjo je vadba morda zadnja stvar, na katero pomislite, vendar se boste po njej dejansko počutili bolje. Vadba odpravlja stres in izboljšuje razpoloženje. Prizadevajte si, da telovadite vsaj 30 minut dnevno, kar lahko razdelite v 10-minutne sklope čez dan, da jih boste lažje obvladovali. Majhne spremembe, kot so hoja po stopnicah, hoja po tekočih stopnicah, tek in kolesarjenje, so lahko dobro izhodišče. Če se težko držite urnika, se lahko pridružite kakšni vodeni vadbi. Vsakodnevna vadba je naraven način za sproščanje hormonov, ki zmanjšujejo stres, povečujejo raven energije in na splošno krepijo zdravje.
VADITE TEHNIKO SPROŠČANJA. Preproste in hitre metode za zmanjšanje stresa so dihalne vaje, sproščanje mišic in meditacija. Ko se sporečete z ljubljeno osebo, lahko s takšnimi metodami ublažite vpliv, ki ga imajo intenzivna čustva na vas, in vam dajo možnost, da v miru razmislite o svojih nadaljnjih dejanjih. Drugi načini za zmanjšanje stresa in krepitev pozitivnih občutkov so vadba joge ali meditacije za izboljšanje pozornosti o lastnih mislih in počutju. Že nekaj minut med napornim dnevom vam lahko koristi, saj se POČUTITE BOLJ URAVNOTEŽENO.
Skrb za te osnovne potrebe vam bo v veliko pomoč pri PREMAGOVANJU STRESA zaradi nepričakovanih situacij, ki lahko trajajo dlje časa. Pandemija covida-19 je še dodatno povečala breme skrbnikov po vsem svetu, zato je še toliko bolj pomembno, da poskrbite zase, da boste lahko poskrbeli za svoje bližnje.
Zmanjšajte stres in se izognite izgorelosti
Skrb za osebo s shizofrenijo je LAHKO STRESNA IZKUŠNJA. Ker je skrbništvo običajno dolgotrajen izziv, se lahko čustveno breme postopoma kopiči. Še zlasti lahko pride do razočaranja, ko se zdi, da je vse nerazumljivo in brezupno, stanje vaše ljubljene osebe pa se tudi kljub vašim najboljšim naporom počasi slabša. Poleg tega se zaradi prepričanja, da ste za vse odgovorni samo vi, poveča tudi raven stresa.
Zato LAHKO STRES VPLIVA NA VAŠE FIZIČNO IN DUŠEVNO STANJE. Med najpogostejšimi znaki in simptomi stresa skrbnika so:
občutek tesnobe, depresije in razdražljivosti;
občutek utrujenosti in izčrpanosti;
težave s spanjem;
pretirani odzivi na nepomembne nevšečnosti;
nove zdravstvene težave ali poslabšanje obstoječih;
težave z osredotočanjem;
intenzivni občutki jeze zaradi krivice;
uživanje velike količine alkohola, kajenje cigaret ali prenajedanje;
izogibanje odgovornostim;
skrajšanje časa, namenjenega rekreativni dejavnosti.
Če stresa skrbnika ne obravnavamo, lahko negativno vpliva na vaše duševno zdravje in odnose. Sčasoma lahko privede do IZGORELOSTI SKRBNIKA, stanja čustvene, duševne in telesne izčrpanosti, ki škoduje tako vam kot vaši ljubljeni osebi.
Kako prepoznati izgorelost skrbnika
Bistveno je, da znate prepoznati znake IZGORELOSTI SKRBNIKA, da bi lahko takoj ukrepali in se izognili poslabšanju. To bo IZBOLJŠALO OKOLIŠČINE tako za vas kot za osebo, za katero skrbite. Naslednji znaki kažejo na to, da ste kot skrbnik izgoreli:
opazite zmanjšanje energije v primerjavi s prejšnjim obdobjem;
ste stalno izčrpani, čeprav počivate, spite in si vzamete dovolj odmorov;
ne poskrbite za svoje potrebe, ker ste prezaposleni ali pa vam preprosto ni več mar;
vaše življenje je prenasičeno s skrbniškimi obveznostmi, ki pa vam ne prinašajo skoraj nobenega zadovoljstva;
zalotite se, da na novo oblikujete svoje vrednote;
težko se sprostite, tudi če imate na voljo pomoč;
postajate vedno bolj nestrpni in razdražljivi do osebe, za katero skrbite;
čutite notranjo praznino;
počutite se nemočni in obupani.
Znaki in simptomi izgorelosti so zelo PODOBNI ZNAKOM IN SIMPTOMOM DEPRESIJE. Izgorelost je ena od oblik depresije, zato jo je treba jemati RESNO. Ko opazite znake izgorelosti ali menite, da ste morda depresivni, obvestite svojega zdravnika ali strokovnjaka za duševno zdravje.
Kako se izogniti izgorelosti negovalcev
Za zmanjšanje stresa in preprečevanje izgorelosti skrbnika lahko storite veliko stvari. Naslednji koraki vam lahko pomagajo povrniti občutek ravnovesja, veselja in upanja v vašem življenju.
SPREJEMANJE PRAKSE. Potreba po spraševanju in iskanju smisla v vaši situaciji se lahko zdi zelo naravna, še posebej ob srečanju z nepravičnim bremenom skrbi za ljubljeno osebo z duševno motnjo. Tako boste zagotovo porabili ogromno energije za razmišljanje o stvareh, ki niso pod vašim nadzorom in na katere nimate dokončnih odgovorov. Na koncu se zaradi tega ne boste počutili veliko bolje. Izogibajte se čustveni pasti samopomilovanja ali iskanja krivde pri nekom drugem.
SPREJMITE SVOJO ODLOČITEV, DA BOSTE SKRBNIK. Priznajte, da je bilo zagotavljanje oskrbe zavestna odločitev, ki ste jo sprejeli sami, čeprav morda čutite zamero in velik pritisk. Osredotočite se na dobre namene, ki ste jih imeli in ki so pripeljali do te odločitve. Globoki in pomembni motivi, ki vas vsak dan spodbujajo, vam lahko pomagajo premagati težke trenutke.
POIŠČITE ŽAREK UPANJA.
Spomnite se, kako vas je skrbništvo okrepilo in kako vam je pomagalo, da ste se bolje povezali z ljubljeno osebo ali preostalimi člani družine.
NE DOVOLITE, DA SKRBNIŠTVO PREVZAME VSE VIDIKE VAŠEGA ŽIVLJENJA. Ker se je dokaj lahko sprijazniti s težkim položajem, če ste na drugih življenjskih področjih uspešni, je zelo pomembno, da s tem ne zasičite vsega svojega življenja.
Vlagajte v stvari, ki vam dajejo smisel in namen, ne glede na to, ali gre za družino, cerkev, najljubši hobi ali poklic.
Make time for yourself
OSREDOTOČITE SE NA STVARI, KI JIH LAHKO NADZORUJETE. Ni mogoče podaljšati dneva ali vztrajati, da vam brat ali sestra pogosteje pomaga. Namesto da bi se obremenjevali s težavami, na katere ne morete vplivati, se raje osredotočite na to, kako se boste nanje odzvali. PROSLAVITE MAJHNE ZMAGE. Ko začnete čutiti brezup, pomislite na vsa svoja velika prizadevanja in na to, koliko vam pomenijo. Da bi imeli pozitiven vpliv, vam ni treba zdraviti motnje, ki jo ima vaša ljubljena oseba. Priznajte si, kako pomembno je, da svoji ljubljeni osebi nudite varnost, udobje in ljubezen! PREDSTAVLJAJTE SI, KAKO BI SE VAŠ BLIŽNJI ODZVAL, ČE BI BIL ZDRAV. Če vaš bližnji ne bi trpel za shizofrenijo, kako bi razumel ljubezen in skrb, ki mu jo nudite? Upoštevajte, da bi verjetno izrazili večjo hvaležnost, kot jo trenutno lahko.
POHVALITE LASTNA PRIZADEVANJA. Poiščite načine, kako si zagotoviti priznanje in povračilo. Ne pozabite, v kolikšni meri pomagate. Če potrebujete nekaj oprijemljivega, poskusite sestaviti seznam vseh svojih pozitivnih vplivov v vlogi skrbnika in se nanj vrnite, ko boste slabe volje. OPAZITE POZITIVNE STVARI. Ko se posvetite prepoznavanju pozitivnih dogodkov v svojem življenju, se lahko vaše doživljanje tega dne izboljša. Enkrat na dan ali na teden poskusite zabeležiti vsaj eno stvar, predmet ali dogodek, ki se vam je zdel dober. Ne glede na to, kako velik ali majhen je (»Bil je sončen dan.«), je resničen in pomemben ter lahko spremeni vaše dojemanje življenja. OHRANITE SMISEL ZA HUMOR. Smeh je odlično zdravilo proti stresu. Začnite brati zabavno knjigo, gledati komedije ali se posvetite vrstnikom, ki vas spravljajo v smeh. Če je le mogoče, poskušajte najti humor v vsakdanjih situacijah. PREDNOST DAJTE DEJAVNOSTIM, KI VAM PRINAŠAJO VESELJE. Ne glede na to, ali gre za branje knjig, vrtnarjenje, ustvarjanje v garaži,
pletenje ali sprehod s psom, se dosledno posvečajte svojim konjičkom, ki vas veselijo. POIŠČITE NAČINE ZA RAZVAJANJE. Z majhnimi nagradami lahko zmanjšate stres in izboljšate razpoloženje. Privoščite si pomirjujočo kopel in prižgite sveče. Privoščite si sproščujočo masažo. Okrasite svojo hišo s cvetjem. Torej, naredite nekaj, zaradi česar se boste počutili posebno. ODPRAVITE SE VEN. Pomembno je, da za nekaj časa zapustite hišo. Če oskrbovana oseba potrebuje stalno pomoč, prosite prijatelja ali sorodnika, da vas nekaj ur nadomešča. DELITE SVOJA ČUSTVA. Poročanje o lastnih doživljanjih vas lahko razbremeni. Svoje občutke delite s prijatelji ali družinskimi člani. Tako se boste počutili bolje in okrepili boste svojo vez z njimi. Z zdravnikom, ki zdravi vašega bližnjega, se pogovorite tudi o tem, kaj doživljate. Bolj bodo razumeli vaše breme, večji vpliv bo to imelo na izboljšanje programov družinske intervencije, napredovanje vaše ljubljene osebe in vaše lastno dobro počutje.
PRIDRUŽITE SE PODPORNI SKUPINI. Poizvedite, ali so v vašem kraju podporne skupine za skrbnike. Udeleževanje na srečanjih podporne skupine ima številne koristi, ki lahko izboljšajo kakovost vašega življenja: so odličen vir koristnih informacij, pomagajo vam, da se ne počutite tako osamljeni in izolirani ter da ponovno pridobite občutek nadzora nad situacijo, v kateri ste se znašli. Poleg tega postanete del skupnosti, ki vam je vedno na voljo. Če v vašem kraju ni podporne skupine, ki bi se ji lahko pridružili osebno, lahko poiščete spletne skupine, ki prinašajo številne od teh koristi. NEUTRUDNO SE UČITE. Eden najpomembnejših načinov, kako se lahko izognete izgorelosti, je, da se naučite čim več o duševni motnji in o tem, kako je treba skrbeti za osebe s shizofrenijo. V zvezi s tem je treba brati knjige, gradiva za samopomoč in druge vire, kot je ta priročnik. Z njimi boste pridobili samozavest, ki jo potrebujete za reševanje težkih situacij, in se pripravili na to, da svojemu bližnjemu nudite najboljšo možno oskrbo.
Spoznajte svoje meje in poiščite pomoč
Če boste sami prevzeli vse obveznosti oskrbe brez podpore, vas bo to izčrpalo. NE POSKUŠAJTE VSEGA UREDITI SAMI. Če boste razdelili odgovornosti, boste našli čas za počitek in si tako lahko napolnili baterije.
Največjo pomoč lahko dobite od ljudi, ki so vam najbližji. Družini povejte, da potrebujete pomoč, in poskušajte vključiti čim več družinskih članov že v najzgodnejših fazah. Natančno jim POVEJTE, kako se počutite in kakšne so vaše potrebe. Odkrito povejte, kako se počutita vi in vaš bližnji, za katerega skrbite. Če ste zaskrbljeni ali razmišljate o tem, kako bi izboljšali situacijo, to povejte, tudi če niste prepričani o njihovem morebitnem odzivu. Po drugi strani pa se, če vam kdo ponudi pomoč, LE-TE ne sramujte sprejeti. Če sprejmete pomoč prijateljev in družinskih članov, se bodo tudi oni počutili dobro ob tem, da vam pomagajo.
Organizirajte ekipo z natančno opredeljenimi nalogami in odgovornostmi. Nekdo je lahko na primer zadolžen za zdravstvene zadeve, nekdo drug za finančne zadeve in plačevanje računov, spet drug pa lahko živila in gre po drugih opravkih. Tako boste imeli več časa zase, vključevanje družinskih članov pa bo hkrati okrepilo vaše družinske vezi. Vendar se morate pri prenosu določenih nalog pripraviti na to, da se boste odrekli delu nadzora. Ljudje ne bodo pripravljeni pomagati, če boste postali avtoritativni, ukazovali drugim ali vztrajali pri tem, da je treba stvari narediti na določen način.
Poleg prijateljev in družine lahko pomoč poiščete tudi drugje. Če se pridružite PODPORNI SKUPINI, boste spoznali druge ljudi, ki se soočajo z enakimi izzivi kot vi in jih skrbijo podobne zadeve. V veliko pomoč so vam lahko pogovori o vaših izkušnjah in informacije o tem, kako drugi skrbniki rešujejo svoje izzive.
Morda boste imeli manj časa za ohranjanje stikov s prijatelji ali sklepanje novih prijateljstev. Večji poudarek namenite dolgoročni perspektivi. Če se s prijateljem lahko vidite le enkrat na mesec ali se le vsakih nekaj mesecev lahko udeležite lokalnih družabnih dogodkov, je TO ŽE DOBER NAČIN, DA OSTANETE V STIKU . To je tudi priložnost, da se z drugimi povežete na različnih ravneh.
Koristi skrbništva
Čeprav smo večinoma govorili o odgovornosti, ki jo prinaša skrb za osebo s shizofrenijo, ima skrbništvo tudi VRSTO KORISTI, kise pokažejo šele po določenem času. Te pogosto težko opazimo v težkih časih, na primer med krizo, ko imate težave pri ohranjanju zaposlitve, ko ste v napetih odnosih z drugimi družinskimi člani ali ko motnja prizadene zdravje, odnose, službo in finance.
Toda skrbništvo lahko prinese tudi nešteto trenutkov, ki vzbujajo veselje ali hvaležnost, kot je reakcija na obrazu vaše hčerke, ko ji podarite kos njene najljubše sladice ali se skupaj nasmejite ob gledanju filma. Obstajajo tudi majhni dosežki, na primer, da vaša ljubljena oseba vzame zdravila, ali veliki dosežki, na primer, da se lahko vrne na svoje delovno mesto. Ti trenutki VAM lahko pomagajo, da se osredotočite na pozitivne vidike namesto na frustrirajoče in preobremenjujoče. Prav tako lahko NAPOLNIJO VAŠE BATERIJE in VAM DAJO ENERGIJO, ki jo potrebujete za nadaljnje neutrudno delo skrbnika.
Številne koristi skrbništva so povezane z DUHOVNO RASTJO, saj lahko čas, ki ga preživite v skrbi za osebo s shizofrenijo, spremeni vaš pogled na življenje in njegovo vrednotenje. Zaradi tega lahko postanete bolj odgovorni, cenite malenkosti ali poskušate postati boljši človek.
Kot je razvidno iz tega priročnika, je skrbništvo za osebo s shizofrenijo lahko ena najtežjih življenjskih izkušenj. Včasih boste naredili napake, večino dni ne boste imeli časa zase, celotna izkušnja pa se lahko negativno odrazi v vašem zasebnem življenju in karieri. LAHKO pa ste ponosni, da skrbite za svojega otroka, starša ali drugega družinskega člana, ponosni, da opravljate svojo družinsko dolžnost, in ponosni, da ravnate pravilno. Kot je dejal Pablo Casals, “»sposobnost skrbeti je tisto, kar daje življenju najgloblji pomen in smisel”.
SCHIZOPHRENIA: MYTHS vs TRUTHS
You might already have some preconceptions about schizophrenia, but do you know the myths from the truths? Explore common myths about schizophrenia and the trut
more…SLEEP YOURSELF HEALTHY
During the brain’s activity when we are awake, potentially toxic waste products are produced and accumulated in the brain. For healthy brain functioning and men
more…